ZIN Dzieje się

ŚWIECĄCE RENIFERY

ŚWIECĄCE RENIFERY
Foto: ANNE OLLILA / AFP

W północnej Finlandii można spotkać... świecące renifery. Zwierzęta dzięki odblaskowej farbie na rogach są lepiej widoczne na drodze, co może pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków drogowych z ich udziałem.
- Mamy nadzieję, że okaże się to przydatne i będziemy używać farby w całym regionie znacząc wszystkie renifery, od młodych do starych - powiedziała we wtorek Anne Ollila, szefowa Stowarzyszenia Hodowców Reniferów w Finlandii. Stowarzyszenie rozpoczęło testowanie dwóch odblaskowych farb na porożach zwierząt, aby te były lepiej widoczne dla kierowców w nocy. Według Ollila, rocznie dochodzi do 3 do 5 tys. wypadków z udziałem reniferów, które zwykle są "znacznie bardziej śmiertelne dla reniferów niż dla kierowców". 

Zwierzęta pomalowano dwoma różnymi typami odblaskowych sprayów: bardziej trwałym na porożach i łatwiej zmywalnym na futrze. Jeśli test da pozytywne wyniki, stowarzyszenie planuje pomalować więcej zwierząt następnej jesieni.

Laponia jest jednym z najrzadziej zaludnionych regionów w Europie, ale przyciąga tysiące turystów, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, ponieważ jest uważana za "Ojczyznę Świętego Mikołaja".